45 Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA 2017

Bazuna17_baner_1

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA od roku 1971 organizowany jest nieprzerwanie przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej “FIFY”, od roku 2005 także przez Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne “Bazuna”. Jest jedyną w Polsce imprezą tego typu z założenia wędrującą – od pierwszych edycji w gdańskim klubie “ŻAK” poprzez tzw. cykl zamkowy (Gniew, Malbork, Kwidzyn) po przeglądy z lat ostatnich odbywające się w Trójmieście i jego szeroko pojętych okolicach. W tym roku BAZUNA zawędrowała do Przywidza, gdzie przez trzy dni będzie bawić przy akustycznych brzmieniach piosenki studenckiej.

 

Przegląd narodził się w roku 1971 jako sceniczny obraz powszechnego w tym czasie ruchu turystycznego, repertuaru piosenek śpiewanych zbiorowo, przy gitarze w grupach, na szlaku. Co roku Przegląd propagował turystyczny program już istniejący, wzbogacając go o nowe, kolejne popularne przeboje. W chwili obecnej impreza urosła do rangi muzycznego forum, o wielu stylistycznych odnogach, zachowując wspólny mianownik: dominującą formę akustyczną, śpiewaną, do zaintonowania w podstawowym akompaniamencie, na głosy i gitarę. Popularna na świecie forma unplugged to przeboje rocka zaaranżowane akustycznie, gotowe dla publiczności do zaśpiewania i zagrania w prostej akordowo wersji.

 

Bazuna17_plakat_popr

 

BAZUNA przez swe cztery dekady wyłoniał znamienite postaci, Autorów, których piosenki trafiły na turystyczny szlak, do śpiewających grup. Adam Drąg, Rudi Schuberth, Krzysztof Jurkiewicz, Wojtek Bellon swymi autorskimi utworami stworzyli w dużej mierze turystyczny śpiewnik, w gronie także Krzysztof Myszkowski ze swymi kompozycjami do wierszy Edwarda Stachury, Adama Ziemianina i innych.

 

Celem imprezy jest: nieść piosenkę, zachęcać nas wszystkich do śpiewania razem, przekonać, że życie z piosenką jest radośniejsze, weselsze, bardziej kolorowe, we wszystkich czterech porach roku.

 

Przegląd BAZUNA składa się z dwóch podstawowych części: konkursu i nocnych koncertów gości.

Konkurs ma za zadanie wyłonić zbiór najbardziej wartościowych piosenek, wartych rozpowszechnienia, część z nich – z przeznaczeniem do śpiewania w środowisku turystycznym w całym kraju. Wyłonieni zostają najbardziej obiecujący wykonawcy – zespoły i soliści. Laureatami lat ostatnich stały się postaci polskiej sceny znani szeroko poza kręgiem studenckim: Magda Wójcik z zespołu GOYA oraz Piotr Rogucki z zespołu COMA. Ze swym ówczesnym zespołem INCOGNITO laury Przeglądu zdobywała Natalia Grosiak, wokalistka zespołu MIKROMUSIC. BAZUNA przypomina kalejdoskop – przedstawia przegląd od najstarszych do najnowszych wykonawców.

 

Koncerty nocne w swej głównej części ukazują wykonawców środowisk studenckich, laureatów naszej imprezy i imprez pokrewnych, wyłanianych na przestrzeni lat.Uczestnikami koncertów nocnych, obok wykonawców znanych są często młodzi jeszcze laureaci, ich występy gościnne mają przede wszystkim walor promocyjny.  BAZUNA jest uznanym w Polsce przeglądem, jednym z najstarszych organizowanych do dnia dzisiejszego, prezentującym szeroki krąg piosenki studenckiej. Laureaci festiwalu często zdobywają nagrody (w tym główne) innych, także bardziej znaczących ogólnopolskich przeglądów i festiwali.

 

Klimat tej imprezy oddaje poniższe nagranie:

 

W ramach tegorocznej edycji BAZUNA 2017 możemy się spodziewać aż trzech dni dobrej zabawy.

W piątek 30 czerwca odbędą się konkursy piosenki studenckiej oraz koncert powitalny podczas którego wystąpią m. in.: Bez Idola, Piotr Pieńkowski i Wojciech Lachowski oraz  Adam Drąg.

W sobotę 1 lipca odbędzie się najważniejsza cześć imprezy: Przegląd piosenki harcerskiej, Prezentacja napisanego na nowo Śpiewnika Sucharka (w formie książki multimedialnej) oraz Gala 45-lecia Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA podczas którego zagrają: Wolna Grupa Bukowina, U Studni oraz Czerwony Tulipan.

W niedzielę 2 lipca odbędzie się koncert laureatów konkursu BAZUNA 2017

 

Wszystkiego będziemy mogli doświadczyć w Przywidzu w centrum Zielona Brama.

 

Posłuchaj:

 

Bilety dostępne będą dostępne w punkcie informacyjnym na terenie centrum Zielona Brama.

 

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram imprezy można znaleźć na stronie organizatorów: http://www.bazuna.org.pl/
Radio SAR objęło patronatem niniejsze wydarzenie.
Zapraszamy serdecznie!

 

 

 

Szymon Nowicki