Studiuj lub pracuj w Stanach!

map-1149538_960_720

Marzy Ci się wyjazd do Stanów, ale wszelkie przygotowania, formalności i warunki wydają Ci się zbyt czasochłonne, kosztowne i niewarte zachodu? Nic bardziej mylnego! Na wykładzie, który odbył się 15 marca w Auli PG w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej, konsul USA Kyle A. Fishman oraz Regionalny Kierownik Marketingu i Komunikacji w CCUSA, Marek Witkowski, udowodnili, że zdecydowana większość naszych uprzedzeń nie ma żadnych podstaw.

 

Jeśli jeszcze posiadasz status studenta, to właśnie teraz jest najlepszy moment, aby skorzystać z jednej z ofert przygotowanych specjalnie dla młodzieży uczącej się. Możesz wyjechać do Stanów Zjednoczonych na 2-3 miesięczny okres pracy, a czas wolny, który Ci pozostanie, wykorzystać na podróże po całym kraju. Opcji nie brakuje; zakres programów wyjazdów jest na tyle szeroki, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Dostępne są między innymi takie programy jak:

– Work & Travel – pracujesz przez ustalony czas podczas wakacji, a pozostały czas wolny przeznaczasz na podróże

– Internship/Trainee USA – to różnego rodzaju praktyki i staże w przedsiębiorstwach amerykańskich

– Camp USA – program wymiany kulturowej, polegający na pracy w młodzieżowych obozach wakacyjnych; po ich zakończeniu czas wolny możesz wykorzystać na podróż

– Au Pair program – przez rok mieszkasz z zatrudniającą cię rodziną w Stanach Zjednoczonych i wykonujesz obowiązki pomocy domowej i opiekunki w zamian za zakwaterowanie i wyżywienie. Jedyny warunek, jaki musisz spełnić przed ubieganiem się o wizę J-1, potrzebną do takiego wyjazdu, to bycie aktywnym studentem!

 

Panuje wśród nas przeświadczenie, że załatwianie wizy to ogromne koszta i długi, trudny do przejścia proces. Po raz kolejny warto zdementować plotki – wizę można uzyskać właściwie w ciągu tygodnia lub dwóch, rozmowa z konsulem jest krótka i przyjemna i zazywczaj taką wizę łatwo uzyskać. Wymagany jest zaledwie komunikatywny poziom języka angielskiego, więc jeśli znasz podstawy, możesz śmiało brać udział w programie tego typu!

 

O kilku możliwościach i szczegółach takiego wyjazdu porozmawialiśmy z panem Kyle’em A. Fishmanem w krótkim wywiadzie:

 

Co z kosztami? Wiadomo, wiza kosztuje. Przelot też, choć rynek się zmienia i ceny lotów nie są już tak zatrważająco wysokie, jak miało to miejsce kilka lat temu. Przy uważnym śledzeniu stron linii lotniczych i wyszukiwaniu różnych ofert, można znaleźć przelot do Stanów Zjednoczonych już poniżej 1000 złotych. Ponadto w przypadku programów, podczas których pracujemy, wszystkie poniesione koszty zwracają się z nawiązką. Nie dość, że zarobione pieniądze pokryją wcześniejsze koszty podróży, to jeszcze umożliwią ci zwiedzanie Stanów Zjednoczonych!

 

Co z osobami, które nie posiadają już statusu studenta? To również nie jest problem – w programie Seasonal Work & Travel mogą wziąć udział osoby do 30. roku życia!

 

Jeśli wciąż ta opcja cię nie zadowala, to pamiętaj, że istnieje również wiza turystyczna (B-1/B-2). Z uzyskaniem wizy turystycznej również nie ma aż takich problemów, jak mogłoby się wydawać. W rozmowie wystarczy udowodnić, że nie zamierzasz podejmować żadnej pracy w USA oraz planujesz po zakończeniu wizy wrócić z powrotem do Polski. Często podaje się również miejsce zamieszkania krewnych w Stanach jako miejsce pobytu – takie zapewnione zakwaterowanie może być dodatkowym argumentem za przyznaniem ci wizy turystycznej. Niestety wyjazd z taką wizą wymaga większych nakładów pieniężnych. Z dokumentem tym nie możesz podjąć pracy na terenie USA podczas swojego pobytu. Niemniej jednak, jeśli potrafisz oszczędzać pieniądze, Stany Zjednoczone zdecydowanie są świetnym kierunkiem takiego wyjazdu. Wielka różnorodność kulturowa i przyrodnicza między poszczególnymi stanami sprawia, że właściwie każdy znajdzie dla siebie jakieś ciekawe miejsce do zobaczenia.

 

Więcej przydatnych linków dla ciekawskich:

http://usa.info.pl/programy.php

http://www.ccusa.com.pl/

https://www.campamerica.pl/

https://1globe.pl/

http://www.foster.net.pl/page.php?id=usa-wiza-visa-H2B

http://www.go2usa.pl/poradnik-turysty/faq.html?print

http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/index.html?firstTime=No