Dwa wymazy & do bazy!


W dniach 26 i 27 listopada odbędzie się wielki finał IV ogólnopolskiego projektu „DWA WYMAZY & DO BAZY”. W 239 punktach rozlokowanych na 128 uczelniach w całym kraju, będzie odbywać się rejestracja potencjalnych dawców komórek macierzystych i szpiku. Zarejestrować się będzie mógł każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg i bez dużej nadwagi.

Projekt DWA WYMAZY & DO BAZY to wielkie przedsięwzięcie, niespotykane w skali światowej, zorganizowane przy współpracy i ogromnym wsparciu Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska. Delegaci 128 uczelni z całej Polski, będą przez dwa dni listopada rejestrować potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Fundacja DKMS Polska to największa w Polsce baza takich dawców, która bazując na bardzo pozytywnym doświadczeniu trzech poprzednich edycji tej studenckiej inicjatywy, które łącznie dały wynik około 37.000 nowych potencjalnych dawców, razem ze studentami podejmie się kolejnej próby pozyskania osób, dla których los chorych na raka krwi pacjentów nie jest obojętny.

DKMS Komórki macierzyste

Rak krwi, inaczej grupa chorób nowotworowych układu krwiotwórczego, to w dzisiejszym świecie coraz częściej diagnozowana choroba. Szacuje się, że tylko w Polsce co roku zapada na nią około 5000 osób, a 500 z nich zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych krwi lub szpiku. Do przeszczepienia może dojść wtedy, gdy znajdzie się zgodny genetycznie dawca. Nie jest łatwo znaleźć bliźniaka genetycznego. Statystyki mówią o prawdopodobieństwie (w najlepszym wypadku) jak 1:20 000. Wiedzą o tym wszyscy, którzy mieli styczność z tą chorobą – jako pacjenci, rodzina pacjentów, znajomi, lekarze czy ośrodki poszukujące.

Zarejestrować może się każda osoba, która wierzy w sens idei dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą fundację, wypełnieniu formularza oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Rejestracja dla potencjalnego Dawcy jest BEZPŁATNA. Wszystkie koszty rejestracji i przebadania jednego Dawcy komórek macierzystych, które wynoszą 250 PLN, pokrywa Fundacja DKMS m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm.

Rejestrując się, należy pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia. Dlatego ambasadorzy fundacji będą namawiać tylko do świadomej rejestracji.

Trójmiejska akcja rejestracji potencjalnych Dawców odbędzie się:
od 26.11.2014 do 27.11.2014
od 11:00 do 18:00
Miejsca:

  • Politechnika Gdańska:
    – Gmach Główny
    – Nowy budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki
    – Wydział Zarządzania i Ekonomii
  • Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan
  • Uniwersytet Gdański:
    – Wydział Filologiczny
    – Wydział Historyczny
    – Wydział Nauk Społecznych
    – Wydział Ekonomiczny
  • Wyższa Szkoła Bankowa
  • Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
  • Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni (w godzinach od 09:00 do 15:00)

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji DKMS Polska oraz na Facebooku:
Facebook – Gdańsk i Sopot – https://www.facebook.com/events/653098991476347/
Facebook – Gdynia – https://www.facebook.com/events/1522318018014256/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *