Idzie wiosna – wsiądź na rower


Nadchodzi pierwszy dzień wiosny, a z nim (dla wielu) początek sezonu rowerowego. Na rozpoczęcie prezent dla politechnicznych użytkowników dwóch kółek – dwie publiczne stacje serwisowe na terenie uczelni.

Jedna ze stacji serwisowych stanie przy parkingu rowerowym przy bramie głównej PG. Druga przed nowym gmachem ETI. W skład stacji wchodzi pompka z adapterem na wszystkie zawory, klucz nastawny, zestaw imbusów w rękojeści i wkrętaków oraz dwie łyżki do opon. Każdy z mini-warsztatów wyposażony jest w stelaż, na którym można rower podwiesić. Teraz okaże się, czy każdy inżynier z Politechniki Gdańskiej potrafi sam załatać dziurę w dętce lub założyć łańcuch z powrotem na zębatki:-).

Uroczyste otwarcie stacji nastąpi w samo południe i połączone będzie z przejazdem grupy Rowerem na PG między stacjami. Ten niesformalizowany jeszcze ruch politechnicznej społeczności rowerowej (organizacja studencka o tej nazwie jest w trakcie rejestracji) powstał podczas seminarium dr. Sławomira Ledwonia z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego WA PG. Studenci mieli za zadanie kompleksowo przyjrzeć się sytuacji rowerzysty na PG i zaproponować konkretne rozwiązania. Efektem seminarium jest obszerne opracowanie – Koncepcja Infrastruktury Rowerowej dla Politechniki Gdańskiej, zawierające szereg propozycji do wdrożenia na terenie PG, które poprawiłyby dostępność uczelni dla miłośników jednośladów.

– Sam dojeżdżam do pracy na rowerze i widzę, że temat na naszej uczelni ma duży potencjał. Marzy mi się bezpieczne pomieszczenie dla mojego pojazdu, prysznic pod którym mógłbym się odświeżyć przed zajęciami, szafka by zostawić w niej kask i plecak – mówi dr Sławomir Ledwoń. – Rowerzyści na PG to znacząca grupa, wystarczyło rozejrzeć się wśród moich studentów i rozpocząć dyskusję na ten temat. Do prac nad koncepcją zaprosiłem również gości, ekspertów z różnych dziedzin z kilku wydziałów naszej uczelni.

Działania kilkunastoosobowej grupy były naprawdę kompleksowe: inwentaryzacja sytuacji obecnej na terenie kampusu i wskazanie istniejących barier w ruchu drogowym, przegląd rozwiązań zagranicznych, ankieta potrzeb środowiska rowerowego uczelni, lokalizacje i projekty zadaszonych rowerowni oraz stojaków rowerowych. Częścią prac było również stworzenie strategii marketingowej środowiska uczelnianych rowerzystów. To z niej wyrosła marka Rowerem na PG, jej logo i funpage na facebooku.

– Blisko 750 pracowników i studentów wzięło udział w ankiecie, którą przeprowadziliśmy. Była wśród nich spora grupa osób deklarująca na razie tylko chęć jazdy na rowerze – opowiada dr Sławomir Ledwoń. – Zdajemy sobie sprawę, że do rowerów przekonują ludzi nie tylko stojaki i ścieżki rowerowe. Dlatego Rowerem na PG organizuje również imprezy służące integracji rowerzystów i propagowaniu tej formy przemieszczania się.

Pierwszą imprezą Rowerem na PG był piknik rowerowy, teraz odbędzie się Przegląd Wypraw Rowerowych PoGaDętki. Impreza odbędzie się 29. marca o godz. 12 w sali 300. Udział zapowiedziało 10 prelegentów. Zapraszamy! Najlepiej na rowerze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *