Osierocony House


31 marca 2014r. był smutnym dniem dla fanów muzyki tanecznej na całym świecie, a to za sprawą niespodziewanej śmierci jednego z ojców chrzestnych muzyki House – Frankiego Knuckles.

Francis Nicholls, bo tak brzmi prawdziwe imię artysty, urodził się w 1955r. w nowojorskim Bronxie. W latach siedemdziesiątych podczas studiów wzornictwa materiałowego na Uniwersytecie Nowojorskim, Frankie dorabiał na dyskotekach jako dj grając rnb, soul i disco. W drugiej połowie dekady muzyk przeniósł swój ośrodek życiowy do Chicago, gdzie otrzymał propozycje objęcia rezydencji w nowo otwartym klubie Warehouse, tam też wykrystalizowało się jego wyjątkowe brzmienie, a chicagowscy imprezowicze szybko nadali muzyce granej przez Knuckles’a własny przydomek – House.

Na początku lat osiemdziesiątych artysta współpracował z wieloma postaciami, które dziś szczycą się statusem legend muzyki elektronicznej np. z Derrickiem May czy Jamie Principle, z tym drugim wypuścił epkę z trackami „Your Love” i „Baby Wants to Ride”, natomiast pierwszym wydanym utworem artysty był kawałek „You Can’t Hide from Yourself” z 1986r. W między czasie Knuckles odszedł z Warehouse i otworzy swój własny lokal Power Plant. W 1987r. musiał niespodziewanie zamknąć interes, zbiegło się to z równie niespodzianym, dużym sukcesem nagrań Frankiego na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, artysta przeniósł się wtedy na krótki czas do Londynu. Można być więcej niż pewnym , iż ten krótki pobyt w UK , był jedną z przesłanek które wygenerowały „Summer of Love 88’ ” i wielką rewolucję w imprezowaniu, która zawładnęła Anglią i rozlała się następnie po całym kontynencie. Po powrocie do stanów Frankie oddał się pracy w studio nagraniowym, czego efektem był album „Beyond the Mix” wydany w 1991r. nakładem Virgin, potem były jeszcze „Welcome to the Real World” w 1994r. i dziewięć lat później „A New Reality”. Pomiędzy swoimi wydawnictwami przyłożył rękę i ucho do dziesiątek mixów i remixów. Najbardziej owocnym w tym przedmiocie był rok 1997r. kiedy to po serii remixów dla Michaela Jacksona, Toni Braxton, Pet Shop Boys , Ethernal i Diany Ross został uhonorowany nagrodą Grammy. Jedna z ulic Chicago nosi jego imię , tam też obchodzony jest jego dzień. Cześć pamięci tego wielkiego pioniera i artysty.

 

Maciek Bronk

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *