„Pan raczy żartować Panie Feynman”


Richard Feynman to człowiek, którego nazwisko wielu fizyków słyszało lecz większość pewnie w ogóle nie wie kim był. Był on fizykiem teoretykiem, a ponadto otrzymał nagrodę nobla za stworzenie niezależnie relatywistycznej elektrodynamiki kwantowej. Kiedy Richard Feynman był małym chłopcem interesował go otaczający świat. To ojciec nauczył go, że kiedy się czegoś nie wie, trzeba zadawać pytania – zaowocowało to zamiłowaniem do fizyki. Będąc chłopcem zaczął naprawiać radia co później stało się jego hobby. Gdy nie umiał czegoś naprawić starał się zawsze rozwikłać co jest przyczyną problemu.

Studiując na Massachusetts Institute of Technology Feynman napisał pracę dyplomową, pt. „Forces and Stresses in Molecules”. Później zrobił doktorat pod kierunkiem Johna Wheelera co przyniosło mu rozgłos wśród fizyków. Miał on opinię jednego z najznakomitszych fizyków teoretyków przez co zaproszono go do budowy bomby atomowej. Jako profesor fizyki chętnie uczył studentów.

Ciekawą pozycją przedstawiającą życie noblisty jest jego autobiografia, pt. „Pan raczy żartować Panie Feynman”. Możemy się z niej dowiedzieć o wielu jego przygodach, dzięki którym za każdym razem uczył się czegoś nowego. Kiedy pracował przy budowie bomby atomowej uczył się jak otwierać zamki szyfrowe i ukazywał słabe punkty wojska amerykańskiego. Walczył z biurokracją a zarazem z systemem edukacji. Brał udział w wielu konferencjach – między innymi w Polsce. To tutaj wybrał się ze studentami do klubu studenckiego, gdzie „Ochroniarze nie mieli pojęcia, kto to jest Feynman, ale amerykański paszport i dolary zadziałały… Podczas przerwy, gdy kilku osobowy zespół przestał grać, podszedł do nich i zaproponował, że zastąpi perkusistę i nauczy ich grać sambę”. W 1965 roku odebrał nagrodę Nobla jednak nie zmieniło to w żadnym stopniu jego podejścia do życia.

To interesujący, wszechstronny człowiek. Wyróżniał się tym, że korzystał z życia w pełni, lubił tańczyć, grać czy też malować o czym możecie się dowiedzieć z książek jego autorstwa.

Zapraszam do lektury.

Przykładowe tytuły: „Pan raczy żartować Panie Feynman”, „Feynmana wykłady z fizyki”,

„A co ciebie obchodzi, co inni myślą”, „Zaginiony wykład Feynmana”.

 

Przemysław Kamrowski


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *