Wielka szpikowa mobilizacja


104 uczelnie, w tym Politechnika Gdańska, zaangażowały się w ogólnopolską akcję Studenci Przeciwko Białaczce, zorganizowaną przez Fundację DKMS Polska. 9 i 10 kwietnia na naszej uczelni każdy może zgłosić akces do bazy potencjalnych dawców szpiku. Tyle wystarczy, by uratować komuś życie. Trwa to 5 minut.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Aktualnie w Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona potencjalnych dawców, z czego ponad 450 tysięcy w bazie Fundacji DKMS. To wciąż za mało. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Jak pokazuje życie studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce. Akcje rejestracji potencjalnych dawców szpiku zorganizowane przez studentów odbyły się już dwukrotnie. Efekty dwóch ostatnich edycji przeszły oczekiwania Fundacji DKMS.

W pierwszej edycji akcji „Studenci Przeciwko Białaczce”, która miała miejsce równo rok temu, na 50 uczelniach w całej Polsce zarejestrowało się prawie 6 tysięcy osób. Pół roku później w grudniu odbyła się druga edycja akcji, podczas której studenci z 96 uczelni zarejestrowali ponad 17.500 osób. Wśród nich byli zarówno studenci jak i mieszkańcy miast, w których odbyły się akcje rejestracji.

Spodziewamy się, że pomimo małego odstępu w czasie, trzecia edycja przyniesie równie spektakularne efekty – mówi Agata Maraszek, Kierownik Działu Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS Polska. – Zaangażowanie studentów, którzy zgłosili się do nas chcąc kontynuować rozpoczętą rok temu inicjatywę jest bardzo obiecujące.

– Ponieważ zarejestrowanie się w bazie potencjalnych dawców może mieć fundamentalny skutek dla życia chorego, trzeba ją podejmować świadomie i po głębszym namyśle – radzi Kierownik Ośrodka Dawców Szpiku Fundacji DKMS Polska, hematolog Tigran Torosian.

Jak odbywa się rejestracja potencjalnych dawców? Katarzyna Wardzyńska i Krzysztof Figas, studenci PG, którzy są ambasadorami Akcji czekać będą w wyznaczonych miejscach (patrz ramka). Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących stanu zdrowia, wypełnić formularz rejestracji w bazie DKMS i otworzyć usta. Ambasadorzy pobiorą wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą patyczka kosmetycznego. I to wszystko. 5 minut. Hasło trzeciej edycji akcji rejestracji dawców brzmi „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”.

Każdy może wziąć w niej udział. Zapraszamy również mieszkańców Trójmiasta.

Rejestracja potencjalnych dawców na Politechnice Gdańskiej:

9 – 10 kwietnia 2014

Godziny: 11:00 – 18:00
Gmach Główny (dziedziniec im. Fahrenheita)

ul. Narutowicza 11/12, Gdańsk

Nowy Budynek Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (centralna przestrzeń na parterze)

ul. Siedlicka, Gdańsk

 

 

KONTAKT DO AMBASADORA DKMS, studenta PG, Krzysztofa Figasa 505 664 583

[email protected]

Tomasz Oćwieja

Koordynator ds. Rekrutacji Dawców

Koordynator projektu „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie”
Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska
Tel.: +48 22 882 95 54
E-Mail: [email protected]


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *