Trójmiejskie nastolatki uczą się jak ratować życie


7 listopada odbyła się IV edycja ogólnopolskiej akcji edukacyjnej Akademii Ratownictwa LUX MED „Umiem Pomóc”. Ponad 500 uczniów klas drugich z 9 szkół w Gdańsku, Gdyni i Sopocie brało udział w szkoleniach jak ratować ludzkie życie, w ramach kampanii „Umiem Pomóc”.

Młodzież boi się pomagać
Aż 63% młodych Polaków nie udzieliłaby pierwszej pomocy, ponieważ boi się, że mogłaby zaszkodzić osobie potrzebującej. Z myślą o młodzieży i jej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy powstała kampania „Umiem Pomóc”, której celem jest zapoznanie uczniów klas drugich szkół średnich z zasadami udzielania pierwszej pomocy, a przede wszystkim praktyczna nauka ratowania zdrowia i życia. Dzięki tej inicjatywie, uczniowie uczą się także jak pokonywać obawy, które często stanowią blokadę przed właściwym działaniem w sytuacji, gdy kluczowe znaczenie ma szybkie udzielenie pierwszej pomocy. Na pytanie dlaczego aż tylu młodych polaków nie chce udzielać pierwszej pomocy odpowiada Tadeusz Bukontt – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

 

Potrzeba edukacji w zakresie pierwszej pomocy
Bezpłatne warsztaty edukacyjne w ramach kampanii prowadzą wykwalifikowani instruktorzy Akademii Ratownictwa LUX MED, posiadający wieloletnie doświadczenie w ratownictwie medycznym. „W swojej pracy spotykałem się z sytuacjami, w których człowiek mógłby żyć, gdyby tylko ktoś odważył się udzielić pierwszej pomocy. Niestety, Polacy w dalszym ciągu nie wiedzą jak pomóc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. Strach i niewiedza blokują ludzi przed podjęciem działania. W dalszym ciągu widać ogromną potrzebę edukacji w tym zakresie” – zaznacza lek. Mariusz Pacałowski, Dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa Grupy LUX MED:

 

Eksperci Akademii twierdzą zgodnie, że w opanowaniu lęku przed udzielaniem pierwszej pomocy pomogą przede wszystkim regularne szkolenia, których w Polsce wciąż jest zdecydowanie za mało. W celu początkowego „zbadania” świadomości, przeprowadzono eksperyment na niczego nieświadomych uczniach:


Trójmiejscy uczniowie 7 listopada uczyli się, jak uratować życie.
W tegorocznej edycji kampanii wzięło udział łącznie 9 szkół z Gdańska, Gdyni i Sopotu. W Gdańsku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w szkoleniu uczniów klas drugich Technikum nr 18 ze Szkół Okrętowych i Ogólnokształcących Conradinum. W ramach kampanii wszystkie szkoły otrzymały certyfikaty poświadczające udział w zajęciach. Uczniowie natomiast uzyskali potwierdzenia w postaci praktycznych kart zawierających podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy oraz najważniejsze numery telefonów do służb ratowniczych. Co uczniowie zapamiętali z tego szkolenia:

 

Kampania „Umiem Pomóc”
Inicjatywa Akademii Ratownictwa LUX MED „Umiem Pomóc” istnieje od 2011 roku i objęła już uczniów z Warszawy, Piaseczna, Krakowa, Katowic oraz Wrocławia. Przeszkolonych zostało ponad 2500 młodych ludzi, którzy dzięki „Umiem Pomóc” chcą i potrafią udzielać pierwszej pomocy. Program warsztatów w ramach kampanii „Umiem Pomoc” został przygotowany zgodnie z najnowszymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji. Każde szkolenie trwa 4 godziny lekcyjne, podczas których szczególny nacisk jest kładziony na zdobycie umiejętności praktycznych.
Tegoroczną edycję kampanii wspierają: Prezydent Miasta Gdańska, Prezydent Miasta Sopotu, Prezydent Miasta Gdyni, Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

 

,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *