18.03 odbył się wykład dotyczący etnobotaniki – interdyscyplinarnej dziedziny nauki zajmującej się studiowaniem zależności między człowiekiem, społeczeństwem, a roślinami.
Podczas spotkania można było dowiedzieć się nieco więcej na temat historii etnobotaniki, jej rozwoju i badaczy, którzy przyczynili się do pogłębiania tej dziedziny nauki takich jak m.in. George Steller i Richard Evans. Poruszano również temat pracy jaką wykonuje etnobotanik, tworzenia zielników i pozyskiwania wiedzy od respondentów podczas wyjazdów naukowych. Wykład był również niesamowitą okazją, aby poznać zakresy działania etnobotaniki współczesnej, która współpracuje z takimi naukami jak medycyna, antropologia, kulturoznawstwo, a nawet lingwistyka.
fot. Maksymilian Jeremi Hryniewicki
Wykład poprowadziła mgr Klaudyna Hebda, która zawodowo pracuje jako blogerka, fotograf i publicystka. Od 2009 roku prowadzi „Ziołowy zakątek” największego bloga w Polsce poświęconego tematyce welness i naturalnemu trybowi życia. Z wykształcenia pani Klaudyna Hebda jest socjologiem i kulturoznawcą, ukończyła też studia zielarskie na Uniwersytecie Rolniczym i obecnie studiuje na drugich studiach ziołoznawczych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dodatkowo posiada tytuł doktorantki Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajmuje się naukowo etnobiologią.
Temat spotkania wzbudził zainteresowanie i frekwencja zdecydowanie dopisała. Po wykładzie padło jeszcze wiele ciekawych pytań, które ubogaciły dyskusję na temat etnobotaniki.
fot. Maksymilian Jeremi Hryniewicki
Po wykładzie pani Klaudyna Hebda zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących etnobotaniki.
Udało się również porozmawiać z przedstawicielką Koła Naukowego Etnologów Uniwersytetu Gdańskiego, Martą Szaszkiewicz, która uchyliła rąbka tajemnicy na temat działalności koła i tego, czego można spodziewać się na następnych spotkaniach z cyklu Ścieżki Antropologii Współczesnej.
Zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Studenckie Koło Etnologów przy Uniwersytecie Gdańskim!
źródło zdjęcia frontowego: pixabay.com