Etnobotanika… czyli co?


18.03 odbył się wykład dotyczący etnobotaniki – interdyscyplinarnej dziedziny nauki zajmującej się studiowaniem zależności między człowiekiem, społeczeństwem, a roślinami.

Podczas spotkania można było dowiedzieć się nieco więcej na temat historii etnobotaniki, jej rozwoju i badaczy, którzy przyczynili się do pogłębiania tej dziedziny nauki takich jak m.in. George Steller i Richard Evans. Poruszano również temat pracy jaką wykonuje etnobotanik, tworzenia zielników i pozyskiwania wiedzy od respondentów podczas wyjazdów naukowych. Wykład był również niesamowitą okazją, aby poznać zakresy działania etnobotaniki współczesnej, która współpracuje z takimi naukami jak medycyna, antropologia, kulturoznawstwo, a nawet lingwistyka.

21236_957725814246868_8351635072930248505_nfot. Maksymilian Jeremi Hryniewicki

Wykład poprowadziła mgr Klaudyna Hebda, która zawodowo pracuje jako blogerka, fotograf i publicystka. Od 2009 roku prowadzi „Ziołowy zakątek” największego bloga w Polsce poświęconego tematyce welness i naturalnemu trybowi życia. Z wykształcenia pani Klaudyna Hebda jest socjologiem i kulturoznawcą, ukończyła też studia zielarskie na Uniwersytecie Rolniczym i obecnie studiuje na drugich studiach ziołoznawczych na Uniwersytecie Rzeszowskim. Dodatkowo posiada tytuł doktorantki Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajmuje się naukowo etnobiologią.

Temat spotkania wzbudził zainteresowanie i frekwencja zdecydowanie dopisała. Po wykładzie padło jeszcze wiele ciekawych pytań, które ubogaciły dyskusję na temat etnobotaniki.

11081072_957725867580196_3031972141929367927_n

fot. Maksymilian Jeremi Hryniewicki

Po wykładzie pani Klaudyna Hebda zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących etnobotaniki.

Udało się również porozmawiać z przedstawicielką Koła Naukowego Etnologów Uniwersytetu Gdańskiego, Martą Szaszkiewicz, która uchyliła rąbka tajemnicy na temat działalności koła i tego, czego można spodziewać się na następnych spotkaniach z cyklu Ścieżki Antropologii Współczesnej.

Zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Studenckie Koło Etnologów przy Uniwersytecie Gdańskim!

 

źródło zdjęcia frontowego: pixabay.com

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *