Kirgistan z bliska i z daleka


W miniony piątek odbył się kolejny wykład z serii Ścieżki Antropologii Współczesnej. Tym razem tytuł prelekcji nosił tytuł „Obce i oswojone, czyli o uspołecznianiu przemocy. Świat kirgiskich kobiet w perspektywie antropologicznej”. W czasie trwania wykładu stopniowo przybliżano słuchaczom poszczególne etapy transformacji społecznej, jaką przechodzi kirgiska kobieta w ciągu swojego życia.

Kirgistan to kraj, o którym na ogół nie mówi się dużo. Piątkowy wykład był dobrą okazją żeby bliżej poznać kulturę tego państwa leżącego w Azji Centralnej. Głównym motywem spotkania był temat porwań w celach matrymonialnych, które zdarzają się w Kirgistanie bardzo często. Ten proceder jest oficjalnie zakazany w kraju, jednak 2/3 małżeństw jest zawieranych właśnie z porwania. Często bywa też tak, że jeżeli syn nie chce się żenić, to rodzina szuka mu dziewczyny, którą można by było porwać. Pani Pietrowiak tłumaczyła, że w Kirgistanie rola rodziny jest bardzo duża, a bycie w grupie często ma tam dużo większą wartość niż życie w pojedynkę.

Mgr Pietrowiak-3

Podczas wykładu można się było dowiedzieć również o wielu ciekawych zwyczajach związanych z procesem kirgijskiego ślubu, np. że para młoda jest błogosławiona płucami kozła albo że pannie młodej po zawarciu związku małżeńskiego wybierani są zastępczy rodzice, najczęściej będący… sąsiadami jej męża, ale podobnymi wiekowo do rodziców jego nowopoślubionej żony. W symbolice kirgiskiego ślubu ważna jest również chustka, której założenie jest znakiem bycia mężątką.

Atmosfera na spotkaniach jest zawsze przyjemna, wręcz domowa. Każdy z gości może zrobić sobie herbatę lub kawę, poczęstować ciastkiem. Po wykładzie zawsze jest czas na zadawanie pytań i chwilę rozmowy z prelegentem i pozostałymi gośćmi. Pani Sylwia Pietrowiak zgodziła się opowiedzieć o Kirgistanie kilka słów dla Radia SAR.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne wykłady. Dodatkowe informacje związane z działalnością Koła Naukowego Etnologów UG można uzyskać zaglądając na ich profil na facebooku.

, ,

2 odpowiedzi na “Kirgistan z bliska i z daleka”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *